Dostatok energie pre váš mirrorless: video power manažment

Poznáte to? Točíte nejaký event alebo akciu a v tom najlepšom či najdôležitejšom momente vám fotoaparát alebo kamera zahlási, že sa vypína pre nedostatok energie. Váš najlepší či najdôležitejší záber tak nie je na karte, ale v … 

Stalo sa to aj mne a preto som pristúpil k radikálnemu riešeniu napájania môjho mirrorless fotoaparátu Nikon Z8. Najprv trochu teórie.

Spotreba energie

Spotreba energie mirrorless fotoaparátov je násobne vyššia ako u digitálnych zrkadloviek. Je to všeobecne známe a je to logické, prenos obrazu do hľadáčika alebo na displej sa realizuje neustálym snímaním senzora, spracovaním obrazu a posielaním obrazu na tieto displeje, aby sme mohli pomocou nich komponovať a fotografovať. Pri natáčaní videa sú nároky na energiu ešte vyššie, keďže pracuje aj procesor na spracovanie videa podľa nastavenia filmára a samozrejme aj ukladanie videa na kartu. Zvlášť pri natáčaní vysoko kvalitného 4K či 8K videa je spotreba energie extrémna. To v praxi znamená omnoho častejšiu výmenu batérie, ako pri fotografovaní. No a v týchto zimných mesiacoch je to zvlášť pravda, keďže je známe, že v chlade vydržia batérie menej. Pri natáčaní celodňovej akcie v chlade tak musíte batériu vymeniť x krát a nie je to až taká náhoda, že sa to udeje v najnevhodnejšom čase. Výmena batérie, keď máte aparát v klietke a na statíve nie je úplne najrýchlejšia. A teraz si predstavte, že používate pri natáčaní aj externý monitor, ktorý má 5 alebo 7 palcovú uhlopriečku. Takýto monitor zožerie ešte viac energie a tiež ho potrebujete napájať. Zvyčajne sa na monitor používajú batérie typu NPF. Takže popri výmene batérií v aparáte musíte meniť batérie aj v monitore. Pravdepodobnosť, že niečo dôležité premeškáte, sa zdvojnásobuje.

A preto dnešnou výzvou pre profi produkciu je snímať bez nutnosti výmeny batérie. Vo filmárskom svete už dávnejšie existujú riešenia na napájanie celého systému z jednej batérie. So zlepšovaním videa u mirrorless fotoaparátov sa tieto riešenia dostávajú aj tu. Dnes už nie je problém vyskladať si peknú zostavu, ktorá nielen vyzerá profi ale v prvom rade plní účel zásobovania energiou mirrorless fotoaparátu, monitora a v prípade potreby aj ďalšieho príslušenstva.

SmallRig VB99 SE mini V Mount Battery

Ja som si pre tento účel vybral kompaktnú ale vysokokapacitnú batériu V-Mount mini značky SmallRig, s ktorou mám už niekoľko rokov dobré skúsenosti v oblasti klietok, rukovätí a držiakov na monitory.

Táto batéria ponúka priaznivý pomer cena/výkon a má množstvo konektorov, ktorými môžete viesť energiu k svojim zariadeniam . USB-A, USB-C, DC out 8 V a 12 V a D-TAP. Jej kapacita je 99 Wh a disponuje napätím 14.4 V. Dokáže nabíjať nielen fotoaparáty, kamery, ale aj telefóny, tablety či notebooky alebo LED svetlá.

Na výber máte ale nespočetné množstvo V-Mount batérií rôznych značiek.

SmallRig Night Eagle Cage pre Nikon Z 8

Už pred časom som vám písal o krásnej klietke s rukoväťou SmallRig Night Eagle, teraz na ňu budem chcieť umiestniť V-mount batériu s rôznymi konektormi napájania a z nej potom priviesť energiu do fotoaparátu i monitora. Na pripojenie batéria k zostave aparátu v klietke s monitorom existuje hneď niekoľko riešení. Ja som si vybral dva, ktoré som si zaobstaral.

SmallRig Compact V-Mount Battery Mounting System

Pre rýchlejšie, menšie a ľahšie používania som si zakúpil SmallRig Compact V-Mount Battery Mounting System 4064. Ten predstavuje kompaktné, ľahké, pohodlné, univerzálne montážne riešenie pre V-mount batérie. Súprava sa skladá z dosky na montáž batérie V-mount, rýchloupínacej dosky typu Arca Swiss a dosky na montáž V-mount. Doska sa dá pomocou krátkych koľajníc posunúť o niekoľko cm. Dozadu a prispôsobiť sa tak veľkosti aparátu. Takisto sa dá jednoducho vyklopiť vzad o 90̊. Má to zmysel vtedy, keď chcete mať prístup k zadnému displeju aparátu.

SmallRig V Mount s dvojitou tyčovou svorkou

Pre komplexnejšie použitie na 15 mm tyčiach s väčšími objektívmi a zo statívu som zas volil batériovú dosku SmallRig V Mount s dvojitou tyčovou svorkou 3016 so štandardným V držiakom. Táto doska sa nedá vyklápať, ale možno ku posúvať ľubovoľne po 15 mm tyčiach. Kým fotoaparát v predchádzajúcom prípade uchytíte do držiaka priamo pomocou Arca Swiss upnutia, tu musíte uchyteniu fotoaparátu riešiť osobitne. Ja som použil SmallRig Universal 15mm Rail Support System Baseplate 2272. Je to špeciálna základná doska určená pre bezzrkadlovky a digitálne zrkadlovky. Je výškovo nastaviteľná, aby sa zabezpečilo, že na základnej doske budú sedieť rôzne fotoaparáty a je podobne Arca Swiss kompatibilná. Môžem na ňu vložiť Nikon Z8 v klietke bez nutnosti pripájať inú rýchloupínaciu doštičku.

Tak batériu máme inštalovanú do systému. Ten vyzerá teraz omnoho robustnejšie a profesionálnejšie a je aj o dosť ťažší. Niet sa čo čudovať, vysokokapacitná batéria, ktorá nahrádza niekoľko menších má svoju váhu. Prináša to ale aj benefity, o ktorých si povieme v závere. Teraz sa poďme pozrieť na to, akým spôsobom dostať energiu z batérie do fotoaparátu a monitora.

Energia do fotoaparátu/kamery

Energiu do fotoaparátu viem priviesť buď pomocou tzv. dummy batérie – prázdna batéria v tvare originálnej batérie, ktorá sa vloží do fotoaparátu a z nej vedie kábel, ktorý sa pripojí na externú batériu. Ja som chcel ale jednoduchšie a lacnejšie riešenie. Nechcel som, aby mi zospodu fotoaparátu trčal kábel a zavadzal pri snímaní a umiestňovaní na statív… Vďaka možnosti napájania Nikonu Z8 pomocou USB-C kábla problém nebol problémom. SmallRig V-mount batéria má priamo na sebe klasický konektor USB-A i konektor USB-C. Obidva sa dajú pomocou patričného kábla použiť na napájanie Nikonu Z8. Ja som volil zalomený USB-C kábel, aby mi trčiaca koncovka neprekážala v držaní zostavy pomocou hornej rukoväte. 

Naopak, druhý koniec krátkeho USB-C kábla je lepší rovný, aby sa dal uchytiť svorkou pre káble, ktorá je na klietke. Kábel sa tak ľahko nevytiahne, neohne ani nepoškodí konektor fotoaparátu.

Energia pre monitor

Poďme teraz na monitor. Používam Port Keys monitor s napájaním pomocou NPF batérií. Na tento monitor som objavil medzi nepoužívanými vecami dummy batériu pre Atomos monitor s rovnakým napájaním. Opäť ide o prázdnu repliku batérie ktorá iba vedie prúd ku konektorom monitora. Končí DC konektorom. Skôr ale, ako som pristúpil k tomuto riešeniu som objavil, že monitor má zospodu špeciálny konektor na napájanie a PortKeys predáva aj kábel, ktorý je na napájanie priamo určená. Na jednej strane má DC konektor aj s poistkou proti vypadnutiu z monitora, na druhej strane konektor D-TAB. Spoľahlivý a medzi filmármi rozšírený konektor. 

SmallRif Mini V-mount batéria disponuje dokonca aj týmto profi konektorom a tak zapojenie originálneho kábla monitora nie je problém. Takto som dospel k elegantnému a rýchlemu riešeniu power manažmentu Nikonu Z8 z jednej batéria V-Mount. A viete čo? Hneď pri prvom použití som si všimol hneď niekoľko benefitov.

Plná poľná, všetko fičí na jedinú batériu V-Mount.

Benefity

1. Výdrž s informovanosť

V prvom rade výdrž batérie je fenomenálna. Pacoval som celé popoludnie v exteriéri takmer v mraze a napájal som fotoaparát aj monitor. Točil som do rozlíšenia 4K 10 bit formát N-log.. Začal som poobede a skončil večer o 22.00 a za ten čas som ani raz nemenil V-mount batériu za náhradnú. Na konci mala batéria stále 9% kapacity. Predpokladám, že  dve takéto V-mount batérie musia postačovať na snímanie počas celého dňa. V-Mount batéria ukazuje akým prúdom sa napájajú pripojené zariadenia, koľko kapacity jej zostáva aj približný čas vyčerpania zostávajúcej energi. A to je veľmi nápomocné!

2. Spoľahlivosť

Ani jedno zakolísanie či zaváhanie. Aj keď by vám energia z V-mount batérie došla, nestratíte ani jeden záber, keďže môžete mať stále vo fotoaparáte založenú nabitú batériu a podobne aj na monitore. Tie by zaskočili za V-mount batériu, kým by ste mali vhodnú príležitosť ju vymeniť.

3. Váha

Toto je aj kladná aj záporná skúsenosť. Váha systému je takmer dvojnásobná, zvlášť, keď používate systém na 15 mm rodoch. Po takomto točení z veľkej časti z ruky som bol riadne uťahaný a veru ma aj riadne bolel chrbát. Na druhej strane po niekoľkých točeniach som získal pevnosť a väčšiu istotu v používaní. Môžete to teda vnímať aj ako posilňovanie počas pracovnej doby. 😊 Toto som ale nechce uviesť ako vyslovený klad. Za ten považujem fakt, že moje zábery z ruky boli omnoho stabilnejšie. Váha, ktorou zaťažíte ruky potlačí jemné chvenie rúk aj rýchle kmity pri sledovaní objektu. Všetko je omnoho plynulejšie a niektoré zábery sa mi podarili, že som prekvapene myslel, či neboli snímané z stabilizátora. 😊 Neboli.

4. Vyváženie

Tým, že pribudla váha vzadu za fotoaparát, mám s ťažšími objektívmi, ktoré bežne používam na dokument či reportáž (svetelné zoom objektívy), omnoho vyváženejší celok. Keď zdvihnem svoju najčastejšie používanú zostavu s objektívom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/2,8 S, je perfektne vyvážená a bez preklápania ju udržím za hornú rukoväť na jednom dvoj prstoch.

5. Profi look

Tento benefit uvádzam ako posledný, ale pre niekoho môže byť dôležitý. Mirrorless fotoaparáty toho dokážu často tak veľa ako profi kamery, ale vyzerajú popri nich malé a neprofesionálne. S klietkou, monitorom a batériou sa aj váš foťák začne podobať na to, čo dokáže – spoľahlivý výkon a profi výstup. 😊

A vy ako? Už ste sa stretli s problémom nedostatku energie? Ako ste to riešili?

V spolupráci s autorizovaným predajcom Nikon techniky a príslušnestva www.prolaika.sk.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *