NIKKOR Z 35 mm f/1.2 S: Prvé skúsenosti

Toto nechce byť kompletná recenzia, keďže som objektív mal zatiaľ len krátko a nevyskúšal som ho v rôznorodých situáciách. 

V tomto krátkom videu nebudem ani popisovať technické špecifikácie typu rozmery, hmotnosť, minimálna vzialenosť zaostrenia… To všetko nájdete u nás na blogu v článku, ktorým sme uviedli novinku na trh: https://www.nikonblog.sk/na-plnu-dieru-na-plny-plyn-novy-nikkor-z-35-mm-f-12-s/

Objektív som jednoducho vzal na prechádzku do večernej Bratislavy a nafotil ním množstvo snímok, ktoré tak trochu nefér porovnávam so snímkami z objektívu štvrtinovej ceny tejto novinky – z NIKKOR Z 35 mm f/1,4. Prečo, lebo som vám sľúbil dostestovať aj tento charakteristický objektív. 

V prvom rade sa chcem ale zmieniť o používaní väčšieho svetelnejšieho objektívu. Mal som ho nasadený na mojom Nikone Z8 a spolu tvoria zohraté, rýchle a presné kombo, s ktorým je radosť fotiť. Zároveň je táto zostava dosť ťažká na to, aby ste ju pohodlne nosili dlhší čas na krku. Nie je to jednoducho zostava na pouličné fotografovanie. Na to je lepší menší a ľahší fotoaparát typu Nikon Zf s kompaktnejsi objektívom, napríklad s porovnávaným NIKKOR Z 35 mm f/1,4. Prečo som ho ale vzal do ulíc? Lebo som chcel ukázať to, ako sa ním dajú zachytiť krásne snímky objektov v priznanom prostredí a pritom prostredie zaujímavo oddeliť jemným rozostrením pozadia. Predpokladal som, že v šere vynikne nielen ostrosť a svetelnosť objektívu, ale aj bokeh bude exkluzívny. 

A nemýlil som sa. 

Podanie objektívu je takmer 3D. Super ostré časti v rovine ostrosti, krásny mäkký gradient do hladko rozostreného pozadia. A objektív je na prvý (aj druhý) pohľad absolútne vyladený voči optickým chybám. Rôzne aberácie, purpurové či zelené hrany, pozdĺžna chromatická vada a dokonca ani komatické skreslenie bodových svetiel pri plnom odclonení nie je problémom. To umožňuje jeho využitie aj pri astrofotografií. Objektív je jednoducho opticky perfektný. 

NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F4.5
NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F1.2
NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F1.2

Bokeh

Bokeh ostrých svetiel pri plnom odclonení nie je úplne kruhový, ale smerom k okrajom vytvára takzvané mačacie oči.Či sa vám to páči alebo nie, je to vec vkusu. Tieto geometrické tvary majú hladké okraje bez farebných kontúr či skreslení. 

NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F1.2

Tu a tam sa pri určitej intenzite a  polohe objavia vnútorné štruktúry vo svetlách, takzvaný onion – cibuľový efekt. Nie je to nič výrazné a ani nie pravidelné, ale môže sa občas objaviť.

NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F1.2
NIKKOR Z 35 MM F1.4 na clone F1.4 nemá tak veľké rozostrené svetlá, a okolo geometrických tvarov vidieť ostrejšie hrany a farebné kontúry.
Detail rozostrených svetiel. Vľavo NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F1.2, vpravo NIKKOR Z 35 MM F1.4 na clone F1.4

Keď porovnáme bokeh z tohto objektívu s lacnejšou 35kou so svetelnosťou f/1,4, na prvý pohľad vidíme jednak výrazné kontúry okolo geometrických tvarov, ktoré nie sú ani guľaté ani “mačacie”, ale akoby jedným smerom deformované. Okolo geometrických tvarov u lacnejšej verzie zároveň vidíme pomerne silné a nepravidlené hrany s aberáciou – farebnými okrajmi. Toľko zatiaľ k bokehu.

Hviezdice, hviezdy, hviezdičky

Poďme sa ale pozrieť na svetlý po riadnom priclonení a na to, či dokážu z ostrých svetiel vytvárať efektné hviezdice, ktoré sa hodia n nočné fotografie mesta a architektúry. Pri clone F10 už svetlá hviezdičkujú, pri clone F13 sú už hviezdice krásne výrazné. Vďaka 11 lamelám clony pri priclonení dostaneme 22-cípe hviezdice.

NIKKOR Z 35 MM F1.2 S na clone F13
NIKKOR Z 35 MM F1.4 na clone F13

Lacnejší 35 mm objektív so svetelnosťou f/1,4 má vďaka 9 lamelám 18-cípe hviezdice. Sú takisto veľmi efektné pri clone F13, no práve tu vidíme rozdiel v povrchovej úprave optických členov. Drahá a svetelnejšia verzia má antireflexné vrstvy najvyššej úrovne typu Nano Crystal Coat, ARNEO a Meso Amorphous. To, že u lacnejšej verzie absentujú vidieť na niektorých hviezdiciach, ktoré okolo seba vytvárajú zvláštnu farebnú štruktúru odleskov. To je podľa niektorých autorov odlesk senzora na zadnej strane šošovky.

Porovnanie detailu vykreslenia hviezdic. Vľavo NIKKOR Z 35 MM F1.2 S, vpravo NIKKOR Z 35 MM F1.4 na clone F13

Vďaka špičkovým antireflexným povrchom sa toho u novinky nemusíte obávať a všetky výrazné svetlá sú bez týchto nechcených štruktúr rovnako ani odleskov so slnkom či iným ostrým svetlom v zábere.

Toľko z mojej strany na dnes. Teším sa z nového objektívu a neviem sa dočkať, kedy ho budem môcť vyskúšať aj pri portrétnom fotografovaní v prostredí či produktovom fotografovaní so zahrnutím okolia. To je to, čo reklamných či portrétnych fotografov určite zaujíma.Tiež otestujem, ako sa správa pri natáčaní videa, ako zaostruje, ako sa s ním ostrí manuálne a či pri preostrovaní dýcha. Na toto všetko sa môžete tešiť vdruhej časti testu. 

Napíšte do komentára, čo by ste sa chceli o novom objektíve dozvedieť a ja sa pokúsim vaše podnety a otázky zodpovedať. Teším sa na vás nabudúce. Ahoj.

Galéria fotografií vyhotovených pomocou objektívu NIKKOR Z 35 mm f/1.2 S

Fotografie sú nafotené Nikonom Z8 do formátu RAW (NEF), vyvolané v Adobe Photoshop Lightroom podľa vkusu autora vyexportované v plnom rozlíšení s default doostrením. 

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *