V predchádzajúcom článku som sa s vami podelil o svoje prvé praktické skúsenosti s novým Nikonom Z5II. Dnes si predstavíme jeho najdôležitejšie vlastnosti a najzásadnejšie vylepšenia.
Množstvo užitočných funkcií pochádza z pokročilejších a drahších prístrojov kým dizajn aparátu je obmenený len mierne.
Dizajnovo je nový model Z5II takmer totožný s predchodcom, má však hlbší a vyšší grip pre pevnejší a istejší úchop a plne otočný displej pre snímanie z akéhokoľvek uhla pohľadu. Oproti predchodcovi má displej dvojnásobné rozlíšenie a hľadáčik oveľa vyšší jas – až 3000 nitov, čo pomáha pri snímaní za extrémne jasných podmienok – napríklad za jasného počasia na snehu či pláži. Všetko dobré od predchodcu a modelov vyššieho radu ostalo zachované – slot pre dve SD karty, konektory na pripojenie mikrofónu a slúchadiel, USB-C konektor s napájaním, nabíjaním a s protokolom pre použitie na live streamovanie, kompatibilita s gripmi, atď.
Čo nás ale zaujíma je to, ako novinka vylepšuje predchádzajúci model. Zmien je veľa a ja sa ich pokúsim teraz vymenovať a nezabudnúť pritom na nič podstatné.
- Automatické zaostrovanie je prevzaté z modelu Z6III, ale je ešte citlivejšie pri nízkej hladine osvetlenia. Detekcia AF funguje až do -10 EV! To je zatiaľ najcitlivejšie automatické zaostrovanie z dielne Nikon, obdobné ako u Nikon Zf. AF-A mód sám rozozná, kedy sa objekt začne pohybovať a prepne sa do módu jeho sledovania.
- Senzor u Nikonu Z5II je tzv. BSI – Back Side Illuminated, čo znamená, že jeho pixely sú v vpredu na ploche snímača a sú vystavené vyššej intenzite svetla ako u štandardnej konštrukcie senzora. Takýto senzor je citlivejší na svetlo a lepšie zachytáva scénu za šera alebo v interiéroch. V praxi to znamená menej šumu a lepšie farby i kontrast aj pri snímaní v zhoršených svetelných podmienkach.
- Nikon Z5II disponuje 4K videom o frekvencii do 30p z celého full frame políčka a 4K 60p s APS-C orezom. ˇˇCo je ale dôležitejšie, môžete natáčať do komprimovaného N-RAW formátu či 10 bit. N-Log-u alebo HLG a to priamo na SD kartu.
- Maximálne rýchlosti fotografovania sa menia podľa použitého formátu a módu snímania. Zjednodušene povedané v 14 bit. RAW formáte môžete snímať maximálnou frekvenciou 11 sn./s. S mechanickou závierkou však iba do frekvencie približne 8 sn./s, s prvou lamelou závierky elektronickou a druhou mechanickou do 9,5 sn./s a s elektronickou závierkou do 15 sn./s. Z5II dokáže snímať až do 30 sn./s s elektronickou závierkou a v kvalite JPG Normal. Z5II dokáže snímať vo frekvencii až 30 sn./s v JPG aj s preburst modom. Znamená to, že kamera sníma aj sekundu pred stlačením spúšte a dokáže zachrániť moment, na ktorý by ste nestihli zareagovať.
- Stabilizácia obrazu je tiež vylepšená z účinnosti 5EV na 7,5 EV pri spriahnuti so stredovým AF bodom a 6 EV vo zvyšnej časti obrazu.
- Usporiadanie ovládacích prvkov je rovnaké ako u predchodcu, avšak na hornej strane pribudlo tlačidlo Picture Control. K nemu sa vrátim vo svojich skúsenostiach, ale poviem vám hneď, že je to fantastický rýchly prístup k zábave s fotografovania v teréne.
- Nikon Z5II je pripojiteľný k Nikon Imaging Cloud pre zálohovanie tvorby a pre jednoduché aktualizácie softvéru alebo prístup k ďalším profiloom Picture Control
- Podobne ako Z50II aj Z5II disponuje funkciou Product Review, kedy napriek sledovaniu tváre fotoaparát automaticky a plynule preostrí na produkt, ktorý prezentujúci zdvihne do popredia.
- Samozrejmosťou je pripojenie USB-C s napájaním a dobíjaním, no tentoraz aj s funkciou live streaming, vďaka ktorej prístroj jednoducho zapojíte do počítača ako bežnú webkameru a môžete streamovať.
- Zaujímavou funkciou je aj samospúšť vo videu, tzv. video self-timer, pomocou ktorého môžete spúšťať natáčanie so zvoleným oneskorením. Je to užitočné pre vloggerov, ktorí sa natáčajú sami a potrebujú sa dostať spoza fotoaparátu pred neho. No, takže táto funkcia sa zíde aj mne: 🙂
Verím že som na nič podstatné nezabudol, prajem vám dobré svetlo a teším sa na ďalšie časti videoseriálu Nikonblogu SK.