Nikon Z6III som používal počas dvoch týždňov, kým som ho posunul do ďalších redakcií na testy. Za ten čas nespoznáte úplne nový fotoaparát, ale pre mňa to nebol až tak nový fotoaparát. Jeho predchodcu som používal viac ako dva roky na fotografovanie i natáčanie videí. A bol som spokojný. Samozrejme ako sa trh vyvíja, aj Z6II začala byť v niektorých špecifikáciách už obmedzujúca. Napríklad video 4K 120p, ktoré si niektoré projekty vyžadovali, v Z6II absentovalo. Natáčanie do nekomprimovaného súboru NRAW u Z6II úplne absentovalo a ProRes RAW sa dal natáčať iba do drahého externého rekordéra a na externé disky. Preto, kým prišiel na trh nový Nikon Z6III, som urobil upgrade techniky a kúpil Nikon Z8. A tu som pocítil, že Z6II bol super foťáčik na svoju dobu, ale už potreboval vylepšenie a to nielen v snímacích frekvenciách a video formátoch, ale aj v zaostrovacom AF systéme.
Nikon Z8 naplnil všetky moje potreby a ja verím, že na nejaký čas nebudem potrebovať rozmýšľať nad obnovou techniky. Potešil som sa ale, keď výkonný AF systém z Nikonu Z8 (a Z9) bol (s určitými okresaniami) implementovaný do retro modelu Nikon Zf. Znamenalo to, že podobného vylepšenia sa dočká aj prichádzajúca novinka Nikon Z6III. A stalo sa. 😊 Okrem video vylepšení to však bol aj rýchlejší autofokus, rozpoznávanie objektov, 3D sledovanie pohybujúcich sa objektov, preburst fotografovanie (pred stlačením spúšte) a rýchlejšie frekvencie fotenia. Rozhodol som sa preto, že skúsenosti s prácou s novým modelom rozdelím do dvoch častí. Jedna bude o schopnostiach Nikonu Z6 vo fotografii, druhá vo videu.
Dizajn a ergonómia
Dizajn sa oproti identickým modelom Z6 a Z6II zmenil minimálne, ale telo nie je už úplne rovnaké ani veľkosťou, ani tvarom a nemá ani rovnakú hmotnosť. Grip na uchytenie bol prepracovaný, prehĺbený a fotoaparát sa zas o niečo lepšie drží.
Stavový displej na hornej časti tela sa zväčšil a vedľa neho je po novom umiestnené aj logo Z6III. Najväčších zmien sa však dočkala zadná strana fotoaparátu, keďže tu sa zmenil displej z výklopného na výklopný a všetkými smermi otočný displej. Rotácia a vyklápanie sa dejú okolo kĺbu na ľavej strane. Tlačidlo zobrazenia náhľadu sa presunulo na pravú stranu namiesto tlačidla rýchlosti snímania. Osobne mi to vôbec neprekáža, práve naopak. Zobrazenie fotografií s fotoaparátom pri oku pomerne často využívam a teraz je to omnoho praktickejšie.
Výklopný a rotujúci displej oceníte mnohí, ktorí radi fotografujete či točíte na výšku, čo je dnes vďaka mobilným telefónom veľmi populárny formát. Ale aj krajinári, ktorí radi fotografujú na výšku tento displej ocenia. Aj tretí výrobcovia im vyšli v ústrety a pre fanúšikov L-gripu je už na svete SmallRig grip aj s výrezom pre kĺb výklopného displeja.
Hľadáčik sa podobne dočkal veľkých zmien. Nielen že signifikantne vzrástlo jeho rozlíšenie z 3,69M pixelov na 5,76M pixelov, ale zvýšil sa farebný gamut monitora tak, aby dokázal zobraziť širšie spektrum farieb a dynamický rozsah. Dokáže tak zobraziť HDR obraz a lepšie reprodukovať skutočný pohľad na scénu. Keď som dal vyskúšať hľadáčik fotografom, prvá reakcia bola, že sa opýtali, či má Z6III optický alebo elektronický hľadáčik. Áno, tak jemnozrnný je obraz, že pixely nepostrehnete.
No a nakoniec nový battery grip Nikon MB-N14. Je navrhnutý len pre Z6III a preto nie je kompatibilný spätne so staršími modelmi. Zlepšuje ergonómiu práce s fotoaparátom na výšku alebo pri práci s ťažkými a veľkými objektívmi. Obsahuje ovládacie prvky pre snímanie na výšku a čo je zaujímavé, dokážete pomocou USB C kábla nabíjať batériu vo vnútri gripu a to aj keď grip nie je pripojený na fotoaparát. Máte tak v gripe druhú nabíjačku, ktorú v prípade môžete využiť spolu s originálnou od fotoaparátu.
Fotografovanie
Nielen zaostrovanie, ale celý fotoaparát sa mi zdá byť o niečo rýchlejší ako Z6II. Reakčné časy na zapnutie, vypnutie, stláčanie tlačidiel, hľadáčik… Je to možno len pocit, lebo tieto časy neviem zmerať, ale zdá sa mi, že vo všetkom je nový Z6III hladší a responzívnejší.
Samostatnou kapitolou je automatické zaostrovanie (AF). To je prebraté z modelov Z8/Z9 čo sa týka výpočtovej sily, akurát ubudlo zaostrovacích bodov (273 vs. 493). Podobný AF systém má aj posledný retro model Nikon Zf. Výrobca však tvrdí, že Z6III je citlivejší pri fotení za šera. Citlivosť či schopnosť zaostrovať sa posúva až do hranice -10EV (zatiaľ najnižšie medzi fotoaparátmi Nikon).
Môžem potvrdiť, že s Nikonom Z6III nie je problém nafotiť akciu a zachytiť celý rad snímok pohybu, ktoré budú presne zaostrené a to aj keď sa objekt na krátky okamih stratí za prekážku a znovu sa vynorí.
Rýchlym reakciám aparátu zaostrovaniu s rozpoznávaním objektov vďačím aj za túto štúdiu pohybu kamzíka, ktorého sme vyplašili a nečakane prebehol okolo nás. Fotoaparát som mal zavesený na ruksaku na Peak Design Capture. V okamihu som ho vybral, zapol a iba namieril a stlačil spúšť. Výsledná fotka je kompozit – zloženie viacerých fotografií na seba aby bolo vidieť pohyb kamzíka.
Samozrejmosťou je spoľahlivé zaostrenie na tvár, oko, ktoré môžete využívať aj pri kontinuálnom zaostrovaní a snímaní.
Kvalita obrazu
Po Internete sa začalo šíriť množstvo rečí o tom, že Z6III má nižší dynamický rozsah a viac šumu ako predchodca Z6II. Vyplynulo to z grafov, tabuliek a elektronických meraní… Ja takéto merania nemám možnosť urobiť a ponúkam reálny test fotoaparátu v praxi. Osobne som nezbadal zmenšenie dynamického rozsahu u Nikon Z6III, ak tam aj nejaké namerané je, v praxi sa neukáže. Nie je badateľné v bežných situáciách.
A šum pri vysokých citlivostiach ISO? Myslím si, že nejaký rozdiel je cítiť, ale až od citlivosti ISO 12 800. Podobné výsledky po počiatočnom strese z grafov zverejnili aj najprestížnejšie recenzné portály. Takéto chovanie sa rýchlejšieho senzora nie je vôbec výnimočné a deje sa aj u konkurencie pri zrýchlení čítania signálu zo senzora. No a tu treba povedať, že Z6III podľa týchto portálov uteká priamej konkurencii, keďže rýchlosť prečítania senzora je najrýchlejšia a dopad na obrazovú kvalitu minimálny. Fotografi ho podľa týchto recenzií radi akceptujú, keďže dostanú na druhej strane rapídne vylepšený prístroj v zmysle rýchlosti a snímacích frekvencií pri fotení a videu…
Aj v ťažkých svetelných podmienkach s extrémnym kontrastom bol fotoaparát schopný zachytiť tonálne krásne a správne exponované fotografie. Nemám pocit, že by akokoľvek trpel oproti Z6II. Fotografoval som s ním bežne pri citlivostiach ISO 2000 až 5000 bez akýchkoľvek problémov s kvalitou obrazu.
Navyše s novými nástrojmi Enhance od Adobe môžete vylepšiť zašumené fotografie nielen z nových fotoaparátov ale z celého vášho archívu, ak ho máte v nekomprimovaných formátoch RAW. Treba toto odstránenie previesť citlivo (pod úroveň 50) a vaše fotky pri vysokých citlivostiach ISO zrazu ožijú.
Aj tieto náročné scény na dynamický rozsah a podanie kontrastov a farieb zvládol Nikon Z6III bravúrne. Takáto obrazová kvalita podporená pružným, presným a citlivým zaostrovaním a výkonnou stabilizáciou obrazu znamená jedno – na dokument, reportáž, dovolenku, hiking… Nikon Z6III bez zaváhania odporúčam. No a som zvedavý, čo nás čaká pri teste videa, keď sa mi Z6III opäť dostane do rúk.
Link na stránky výrobcu, kde nájdete kompletné špecifikácie produktu: https://www.nikon.sk/sk_SK/product/cameras/z6iii
Galéria fotografií z Nikonu Z6III
Fotografie sú vyvolané z RAW (NEF) formátu podľa gusta recenzenta s default doostrením programu Adobe Photoshop Lightroom a exportované do JPG s kompresiou 85%.