Zdá sa, že téma prírody utláčanej človekom bola pre vás pomerne náročná vzhľadom na relatívne nízky počet príspevkov do súťaže. Som ale rád, že fotografie, ktoré došli, boli nielen pekné, ale aj nápadité.
Pomerne rýchlo sa mi podarilo dopracovať k užšiemu výberu, ktorý vám prezentujem aj v tomto vyhodnotení.
Ťažšie už bolo z tohto výberu určiť troch víťazných autorov a tým aj troch postupujúcich do finále, v ktorom hráme o úžasný foťáčik Nikon Z fc.
Musím povedať, že viaceré zobrazenia témy ma naozaj zaujali. Napríklad čiernobiele fotografie Janky Sedlákovej. Kombinácia betónového mosta, medzi ktorého stĺpmi sa čnie silueta odpadného stromu je výrečná, ale je pekná aj grafická. Tesná kompozícia by potrebovala asi trochu viac miesta, asi objektív nebol dostatočne širokouhlý, no na druhej strane pritesná kompozícia umocňuje pocit stiesnenosti či skľúčenosti.
Zaujímavou kompozíciou je aj čiernobiela fotka Michala Hudeca – vyťažené drevo so zvyškami lesa v pozadí. Je to skôr torzo lesa. Je možné, že ide o vetrom vyvrátené stromy, no nič to nemení na odkaze, že ťažíme a ťažíme často primnoho a bezhlavo.
Intenzívnou ťažbou sa zaoberá aj výrečná fotografia Petra Vorosa. Zachytáva rozpoltený obraz holorubu a krásneho ihličnatého lesa. V strede je zas rozdelená cestou, ktorá je pred lesom zavretá závorou. Holorub však pokračuje aj za závoru…
Pozitívny príklad naopak prinášajú dve snímky Juraja Zományiho, ktoré optimisticky ukazujú, že aj v moderných priestoroch sa dá nájsť miesto pre zeleň a stromy. Veď ich napokon nutne potrebujeme k životu.
Druhou veľkou témou, ktorú ste zachytávali na fotky, bola polúcia alebo vypúšťanie exhalátov do ovzdušia. Smutno pekné zábery nahral do súťaže Jozef Fekete.
Podobnú fotografiu vyfotil aj Peter Voros.
No a Soňa Samuelová nahrala dramatickú fotografiu množstva áut zaparkovaných pod atómovou elektrárňou. Aj keď ide o paru z chladiacich veží, aj jadrová elektráreň je počin, ktorým človek ovplyvňuje prírodu. K soni sa svojou peknou fotkou atómovky pripája aj Teo Ladislav.
Odpad a jeho ekologické spracovanie je veľký problém ľudstva. Jemu sa venuje Peter Voros i Soňa Samuelová. Pneumatiky sa rozkladajú veľmi dlho…
No najexpresívnejšie zachytil skládky Juraj Zimányi, ktorý do snímok zahrnul aj chudobných ľudí, ktorí sa snažia zo skládky získať nejaké prostriedky pre život.
Staré schátrané budovy rozpadajúce sa v prírode v podaní Sani Samuelovej.
Stĺpy, elektrické vedenia, komíny. To všetko má obrovský negatívny vplyv na prírodu a nielen na lietajúce vtáctvo. Milan Uhrín našiel pri nich peklo…
Silným obrazom prírody v zajatí človeka je fotografia Miroslava Jombíka. Drezúrovaný slon je silným obrazom prírody v zajatí človeka a to doslovne. Vieme asi všetci, čo takáto drezúra zvieraťa znamená.
František Smržík svojou fotografiou ukázal problém erózie pôdy, ktorá zasahuje nielen samotnú prírodu ale aj výtvory človeka.
A pôda trpí aj výkyvmi počasia, záplavami či vysušením, ako ukazuje svojou ďalšou fotkou Peter Voros.
V prírode ale môžeme prežiť aj pekné chvíle. Intímnu chvíľku rybárov zachytil Miroslav Jombík a oceniť by som chcel aj fotku Janky Sedlákovej, na ktorej je kmeň malého stromčeka chránený kovovým pletivom. Áno, vaše fotky naozaj ukazujú, že prírodu máme a potrebujeme chrániť.
Ďakujem vám srdečne za všetky fotografie, aj tie, ktoré sa do dnešného shortlistu nedostali.
A teraz by sa patrilo vyhlásiť troch víťazných a postupujúcich autorov.
Víťazní autori
Srdečne blahoželám Jurajovi Zimányimu ktorý postupuje s fotografiami ľudí na skládkach, Miroslavovi Jombíkovi za fotku drezúrovaného slona v cirkuse a Jozefovi Feketemu za zaujímavú i smutnú fotografiu dymiacich komínov v inverzii.
No a naša súťaž Fotka Nikonblogu SK sa blíži do finále. Posledné dvojmesačné kolo je venované „maľbe pohybom“. Viac info o poslednom kole nájdete tu: https://www.nikonblog.sk/malovanie-pohybom-posledne-kolo-fotky-nikonblogu-startuje/
Nezabudnite, stačí sa zúčastniť jedného kola a postúpiť medzi troma autormi do finále. To je už naozaj za rohom. Teším sa na vaše fotografie! 🙂