Nikon Small World je vizuálne veľmi zaujímavá fotografická súťaž so 47-ročnou tradíciou. Od roku 2011 v nej v samostatnej kategórii Small World In Motion súťažia filmy a time-laps videá natočené prostredníctvom mikroskopu. Mikrosvet a jeho život sa aj vďaka nej stáva dostupnejší pre náš zrak a obdiv. Prvé výsledky ročníka 2022 sú už známe. Porota rozhodla a vybrala päticu víťazných videí. Výsledky fotografickej časti súťaže budú oznámené neskôr.
V tohtoročnom 12.ročníku Nikon Small World in Motion získal prvé miesto Dr. Eduardo E. Zattara za pôsobivé video buniek bočnej čiary a pigmentových buniek (melanocyty) migrujúcich v embryu dania pruhovaného, akváriovej rybky známej u nás ako zebrička. Časozberné video zachytáva 8-hodinový úsek a ukazuje krásu a dynamiku štúdia evolučnej vývojovej biológie.
1.miesto | Dr. Eduardo E. Zattara
Bunky bočnej čiary a melanocyty migrujúce v embryu dania pruhovaného
Zattara využil fluorescenciu, aby získal kontrast medzi rôznymi bunkovými funkciami počas tohto vývojového obdobia v embryu. „Záznam si nevyžadoval takmer žiadne ďalšie spracovanie. Úžasne zobrazuje migráciu buniek neurálnej lišty. Výsledkom je biologicky informatívne a vizuálne pozoruhodné video,“ povedal autor. „Hoci sa venujem viacerým líniám prác od genomiky po komunitnú ekológiu, v mojom hlavnom záujme je interakcia medzi ekológiou, evolúciou a vývojom. Zaujíma ma najmä to, ako môžu vývojové schopnosti ovplyvniť evolučné cesty a ekologické dôsledky. Aj keď zvažujem všetky škály života, vždy sa zameriavam na organizmy, aby som pochopil biologické systémy.“
Eric Flem, manážr pre komunikáciu a CRM, Nikon Instruments povedal: „Tohtoročný víťaz neodráža iba pozoruhodný výskum a trendy vo vedy, ale dáva možnosť verejnosti nahliadnuť do skrytého sveta, ktorý možno vidieť iba cez mikroskop. Ako neustále napredujú zobrazovacie technológie, môžeme vo vyššej a vizuálne detailnejšej kvalite vidieť vedecky ralevantné udalosti.“
Druhé miesto získal Dr. Christophe Leterrier za 12-hodinový časozber kultivovaných opičích buniek označených ako plazmatická membrána (oranžová) a DNA (modrá). Aby bolo možné zachytiť toto video, musel Leterrier udržiavať bunky nažive počas celého času snímania, so správnou reguláciou teploty a vlhkosti, ako aj s minimálnou fototoxicitou z laserového osvetlenia.
2.miesto | Dr. Christophe Leterrier
12-hodinový časozber kultivovaných opičích buniek označených ako plazmatická membrána (oranžová) a DNA (modrá)
Tretie miesto získal Dr. Ahmet Karabulut za video neurónov morskej sasanky a pŕhlivých buniek, ktoré ukazuje ich dynamické procesy.
3.miesto | Dr. Ahmet Karabulut
Neuróny morskej sasanky a pŕhlivých buniek, ktoré ukazuje ich dynamické procesy
4.miesto | Dr. Dylan T. Burnette
Odumierajúce bunky melanómu
5.miesto | Ignasi Vélez-Ceron, Dr. Jordi Ignés a Dr. Francesc Sagués
Fotosenzitívne aktívna nematická vrstva uzavretá v prstencovom kanáli